Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen ödül töreninde ilk olarak İDOHA Başkan Yardımcısı Sevil Koyuncu, söz aldı. 
AMAÇ HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILAMAK
Koyuncu, Toplumda şiddet ne yazık ki ilkokul çağına kadar inmiş bulunmaktadır. Biz de çocuklarımıza, öncelikle şefkat ve merhamet duygularının aşılanması için resim yarışması düzenleyerek, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak istedik. Belediyemizde gerekli desteği verdi. Teşekkür ederiz dedi.
EĞİTİM SADECE ÖĞRETMENLERİN İŞİ DEĞİL
Milli Eğitim Şube Müdürü Fuat Akaltun ise, Eğitim, sadece eğitimcilere bırakılacak kadar kolay bir alan değildir. Eğitim için öğretmenler, STK’lar, resmi kurumlarla işbirliği yapılması gerekiyor. İnegöl’de STK’ların sosyal faaliyetleri oldukça faal olduğunu görüyorum. Mutlu oldum diye konuştu.
BİR HAYVAN SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yaptığı konuşmada şunları söyledi:  İnegöl Belediyesi olarak İnegölümüze, halkımıza faydası olacak her projenin destekçisiyiz. Bugün de güzel bir projenin, yarışmanın ödül töreni için buradayız. Belediyemiz ve İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) ile birlikte; çocuklarımızda, yaşamın değerini bilme, merhamet ve sevgi duygularının geliştirilmesi için “Bir Hayvan Sevmekle Başlar Her şey “konulu resim yarışması düzenledik. Yarışma ortaokul 5 ve 6. sınıflara yönelik bir yarışma özelliği taşıyordu 
Hayvan sevgisi ve onları korumada özen göstermeyi çocuklara öğretmeye çalıştığımız bu yarışmada, çocuklarımızın doğa ve hayvan sevgisi ile dolu olmaları ve yetenekli öğrencilerin resimleri kadar veteriner hekimliği mesleğini de çok iyi tanımaları açısından bu yarışma önemliydi. Ayrıca yarışmamız, çocukların kendilerini resim sanatı ile ifade etmeyi öğrenmeleri ve sosyal sorumluluk bilinçlerinin geliştirilmesi özelliği de taşımaktaydı. Hayvan sevgisi, toplumsal gelişmenin göstergelerinden birisidir? 
SERGİ 3 GÜN AÇIK KALACAK Yarışmaya katılan miniklerimizi ve dereceye giren yarışmacılarımızı tebrik ediyorum. Yarışmaya katılan bütün resimlerimizin 14-16 tarihleri arasında Kültür Sanat Gençlik Merkezimizde sergileneceğini hatırlatarak, “Hayvan Sevgisi Konulu” resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyor ve elde ettikleri başarıdan dolayı ödüllendiriyoruz 
Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından serginin açılışı dereceye giren öğrencilerin kurdele kesimi ile gerçekleştirildi.